Mihai Viteazul și Preda Buzescu

STOICA DUMITRESCU – MIHAI VITEAZUL ȘI PREDA BUZESCU

ULEI PE CARTON

MIHAI VITEAZUL (1558-1601)

Boier muntean, ban al Craiovei, domn al Munteniei (1593 -1601), Moldovei (1600) şi Transilvaniei (159-1600). Ca domnitor a urmărit întărirea autorității centrale și consolidarea acelor părți din boierime care-i era credincioasă, în frunte cu boierii olteni. În condițiile existenței unei situații internaționale complicate, a reușit să pună bazele unui sistem de alință antiotoman, capabil să ducă la creșterea rolului Țării Românești pe plan extern.

STOICA DUMITRESCU (1886-1956)

Urmează școala Elementară de Meserii din Vişina (Olt), Şcoala de Arte Frumoase din Bucureşti (1900-1905), Academia de Arte Frumoase din München (1909), unde l-a avut profesor pe Angelo Ianco. A călătorit şi studiat în Italia şi Franţa. A pictat compoziţii istorice, scene de război, peisaje, portrete, târguri, hanuri, obiceiuri, în timp de iarnă sau vară, petreceri populare. Lucrările sale mai importante: Intrarea triumfală a lui Mihai Viteazul în Alba Iulia, Stejarul din Borzeşti, Cuza Vodă şi Moş Ion Roată, La han, Barbu Lăutaru, Luptele de la Mărăşeşti.

DESPRE ACEST PROIECT

Muzeul Virtual este un proiect al Muzeului Național de Istorie a României ce prezintă în manieră virtuală principalele expoziții ale MNIR.

MUZEUL NATIONAL DE ISTORIE A ROMANIEI

Calea Victoriei 12 Sector 3, 030026 București, România.
Tel: +40 21 315 82 07
relatiipublice@mnir.ro

CALL: 021 315 8207

Toate drepturile rezervate de catre Muzeul Virtual 2020.

Verified by ExactMetrics