Vornicul Alecsandri cu fiii săi Vasile și Iancu

Sec. XIX
AMAE

Pictură de Niccolo Livaditti.

Iancu Alecsandri (1826-1884)

Iancu Alecsandru, fratele mai mic al poetului Vasile Alecsandri, s-a născut la 30 decembrie 1826 la Iaşi. Începe o carieră miitară iar în anul 1846 se află la Paris unde se alătură generaţiei de luptători români pentru Unirea Principatelor. Primele raporturi diplomatice se desfăşoară tot la Paris unde stabileşte contacte şi informează presa internaţională despre situaţia românilor. În 1859 devine „corespondent al guvernului Moldovei la Paris şi la Londra”, înfiinţându-se astfel o agenţie a României a Paris ca urmare a recunoaşterii puterilor garante a dublei alegeri a lui Al. I. Cuza. Prin această funcţie diplomatul Iancu Alecsandri menţine permanent, timp de cinci ani, dialogurile franco-române la rang de încredere reciprocă.

DESPRE ACEST PROIECT

Muzeul Virtual este un proiect al Muzeului Național de Istorie a României ce prezintă în manieră virtuală principalele expoziții ale MNIR.

MUZEUL NATIONAL DE ISTORIE A ROMANIEI

Calea Victoriei 12 Sector 3, 030026 București, România.
Tel: +40 21 315 82 07
relatiipublice@mnir.ro

CALL: 021 315 8207

Toate drepturile rezervate de catre Muzeul Virtual 2020.